Kilka istotnych informacji o projektowaniu i realizacji standardowych instalacji elektrycznych w domach oraz mieszkaniach.

W każdym chyba obiekcie przemysłowym czy domu znajduje się elektryczna instalacja. W sumie dla większości z nas jest to tak oczywiste, że po prostu się nie zwraca uwagi na to, co najwyżej wtedy, gdy w pewnym momencie braknie prądu i będzie trzeba świecić świeczkami. Odpowiednio wykonana instalacja będzie bezpieczna i funkcjonalna, nawet przy jakiś nieprzewidzianych kłopotach ze zwarciami albo przepięciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszystkie zasady, których trzeba przestrzegać podczas jej projektowania, a ze względów bezpieczeństwa nie należy ich łamać. Przewody elektryczne znajdują się cały czas pod napięciem, które może być nawet powodem, z tego też powodu nie można sobie pozwolić na żadne zaniedbania w tych sprawach. Dodatkowo duże wydawałoby się oszczędności w formie za cienkich przewodów mogą spowodować ich zbytnie nagrzanie, a w skrajnych przypadkach nawet pożar. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do tego zawodowego elektryka, jaki wykona wszystko w taki sposób, aby spełnić wszystkie oczekiwania i jednocześnie zachować odpowiednie zasady.
sprzęt - odzwierciedlenie
Twórca: Marcin Polak
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jedną z istotniejszych spraw podczas projektowania tego typu instalacji będzie wybór odpowiednich przewodów (). Kable (zobacz producent przewodów elektrycznych) elektryczne wykonane będą przeważnie z dwóch głównych rodzajów metali, czyli miedzi albo aluminium. Ze względu na dużo lepsze parametry w budownictwie jednorodzinnym dużo bardziej popularne są przewody miedziane, tak naprawdę one są standardem od około dwudziestu lat. Przewody przyłączeniowe z miedzi są dużo wytrzymalsze na utlenianie, posiadają też większą przewodność i wytrzymałość mechaniczną. Występują one w dużej ilości odmian, o średnicach od 0,2 do nawet pięciuset milimetrów kwadratowych, dzięki czemu można je dokładnie dopasować w zależności od mocy odbiorników.

Inni czytali też

Warystory instalowane będą przy przeróżnych urządzeniach

radio, cb radio
Twórca: Paul Lucas
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Nierzadko nie rozmyślamy o nazbyt wysokim napięciu

Wykorzystujemy z różnego rodzaju urządzeń i nierzadko nawet nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób będą reagować one na zbyt wysokie napięcie, jeśli takie do nich dojdzie.
sprzęt - selfie
Twórca: Arkadiusz Sikorski
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Przy standardowych instalacjach przeważnie stosuje się przewody o średnicy 2,5 mm2, jakie bez problemów wystarczają na typowe zastosowania. Jeżeli ktoś jednak by chciał korzystać z jakiś mocnych urządzeń, to niezbędna będzie też bardziej wytrzymała instalacja do tego - .
2019/02/24, 07:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.