Kilka istotnych informacji o projektowaniu i realizacji standardowych instalacji elektrycznych w domach oraz mieszkaniach.

W każdym chyba obiekcie przemysłowym czy domu znajduje się elektryczna instalacja. W sumie dla większości z nas jest to tak oczywiste, że po prostu się nie zwraca uwagi na to, co najwyżej wtedy, gdy w pewnym momencie braknie prądu i będzie trzeba świecić świeczkami. Odpowiednio wykonana instalacja będzie bezpieczna i funkcjonalna, nawet przy jakiś nieprzewidzianych kłopotach ze zwarciami albo przepięciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszystkie zasady, których trzeba przestrzegać podczas jej projektowania, a ze względów bezpieczeństwa nie należy ich łamać. Przewody elektryczne znajdują się cały czas pod napięciem, które może być nawet powodem, z tego też powodu nie można sobie pozwolić na żadne zaniedbania w tych sprawach. Dodatkowo duże wydawałoby się oszczędności w formie za cienkich przewodów mogą spowodować ich zbytnie nagrzanie, a w skrajnych przypadkach nawet pożar. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie do tego zawodowego elektryka, jaki wykona wszystko w taki sposób, aby spełnić wszystkie oczekiwania i jednocześnie zachować odpowiednie zasady.
sprzęt - odzwierciedlenie
Twórca: Marcin Polak
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jedną z istotniejszych spraw podczas projektowania tego typu instalacji będzie wybór odpowiednich przewodów (). Kable (zobacz producent przewodów elektrycznych) elektryczne wykonane będą przeważnie z dwóch głównych rodzajów metali, czyli miedzi albo aluminium. Ze względu na dużo lepsze parametry w budownictwie jednorodzinnym dużo bardziej popularne są przewody miedziane, tak naprawdę one są standardem od około dwudziestu lat. Przewody przyłączeniowe z miedzi są dużo wytrzymalsze na utlenianie, posiadają też większą przewodność i wytrzymałość mechaniczną. Występują one w dużej ilości odmian, o średnicach od 0,2 do nawet pięciuset milimetrów kwadratowych, dzięki czemu można je dokładnie dopasować w zależności od mocy odbiorników.

Inni czytali też

Jak najlepiej naprawić komputer

laptop
Twórca: Wilson Hui
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Tak już bywa – komputery czasami ulegają usterkom. Najbardziej narażone na awarie są rzecz jasna sprzęty mobilne. Jest tak dlatego, gdyż częste poruszanie sprzętu źle wpływa na działanie podzespołów. Nadwrażliwością na gwałtowne turbulencje cechuje się dysk twardy.
sprzęt - selfie
Twórca: Arkadiusz Sikorski
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Przy standardowych instalacjach przeważnie stosuje się przewody o średnicy 2,5 mm2, jakie bez problemów wystarczają na typowe zastosowania. Jeżeli ktoś jednak by chciał korzystać z jakiś mocnych urządzeń, to niezbędna będzie też bardziej wytrzymała instalacja do tego - .
2019/02/24, 07:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.