W jaki sposób wybrać aparat cyfrowy?

W kupnie aparatu cyfrowego trzeba się wykazać rozwagą, ażeby funkcje nam mało przydatne, nie przyćmiły frajdy z robienia zdjęć. Sprawa robi się jeszcze bardziej zagmatwana, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż jedni wytwórcy mogą mieć w swych aparatach kapitalną optykę (decydującą o jakości zdjęcia), ale słabsze przetworniki obrazu (w rezultacie niszczące rezultat finalny), bądź włością ergonomię, lecz gorsze parametry obrazowe.


Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Nie frasujmy się tym jednakże przesadnie. Pstrykanie zdjęć ma być radością (szczególnie zdjęć familii, przyjaciół, lub wakacyjnych). Zwróćmy jednak uwagę na parę atrybutów: 6MP jest zupełnie wystarczającą rozdzielczością dla każdego, przyrządy oferujące większe rozdzielczości nie są nieodzowne, jeśli nie robimy zdjęć większych niż 20 na 30cm (kartka A4), skoro jednakże aktualnie wszelkie aparaty oferują rozdzielczość powyżej 10MP możesz odpuścić sobie ten parametr, albo wręcz podejść do niego w inny sposób, a więc dobierać sprzęty z najmniejszą osiągalną rozdzielczością – im skromniej pikseli tym będą one większe i oferują lepszą dynamikę obrazu.


Prawie żaden sprzęt kompaktowy nie robi należytych technicznie fotek wyżej czułości 400 ISO, wyższe czułości (szczególnie typu 1600, 3200) za każdym razem wiodą do degradacji obrazu (rozmazanie szczegółów) oraz są najczęściej chwytem marketingowym. Super zoomy (więcej aniżeli x4, oferujące zakres tele o ekwiwalencie ogniskowej wyższej aniżeli 200mm) są mało pomocne, po pierwsze z tej przyczyny, iż filozoficznie i technicznie ciekawsze jest takie wykonywanie fotografii, kiedy jest możliwie się blisko fotografowanych obiektów, po drugie stateczne utrzymanie długiego obiektywu Sigma, tak aby nie poruszyć fotek, jest bardzo trudne - dowiedz się więcej. Automatyczna (nie cyfrowa) stabilizacja obrazu będzie potrzebna dla przyrządów oferujących ekwiwalenty ogniskowej dłuższy aniżeli 105mm i jest bardzo wskazana w dowolnym aparacie, jako że wiele wskazuje na to, iż jest ciekawszym podejściem zapobiegającym poruszeniu fotografii, niż duża czułość.


Jeśli pragniecie samodzielnie dokonać wyboru kompaktu, czy lustrzanki cyfrowej rekomenduję strony z ich recenzjami.


Trzeba jednakże pamiętać, iż im więcej się o tym wszystkim odczytuje, tym człowiek sam już nie wie co dobrać. Pamiętajcie zatem, iż fotografia ma być rozrywką oraz radością i lepiej robić zdjęcia nawet niezbyt udanym aparatem, niż rozmyślać który zakupić.
2019/02/06, 03:25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.