Tak właśnie technologia ułatwia życie

Nowoczesna technologia to aktualnie niezbędny czynnik rozwoju społeczeństw. To tendencja, która rozwija firmy, kraje i wiele innych podmiotów. Technologia jest już właściwie wszędzie, choć co istotne są kraje, gdzie jest to już etap mocniej rozwinięty (na przykład Japonia) albo raczej w powijakach (przykładowo, niektóre kraje afrykańskie). Nasz kraj plasuje się gdzieś pośrodku stawki.

schemat cloud computing
Twórca: BasicGov
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dotarło już do nas wiele ciekawych technologicznych projektów, w ostatnich miesiącach zwłaszcza chmura obliczeniowa zasługuje na to by się jej bliżej przyjrzeć.

Chmura obliczeniowa (z angielskiego cloud computing) wiąże się z pojęciem wirtualizacji. Sam model jest historycznie związany z przetwarzaniem sieci, w którym wiele różnych systemów jest w stanie udostępniać usługi przy pomocy oferowanych zasobów. Występuje jednocześnie zasadnicza różnica: w cloud computing otrzymujemy zasoby, które najbardziej odpowiadają wymaganiom usługobiorcy.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to sposób przetwarzania danych, jaki jest oparty na użytkowaniu usług, do których mamy dostęp dzięki usługodawcy. Odznacza się wielką funkcjonalnością, jako usługa ofiarująca nam wartość dodaną. Oferuje nam to dane oprogramowanie, a także potrzebna infrastruktura. Tego typu rozwiązanie ma wielki plus, ponieważ eliminuje konieczność wykupienia licencji lub instalowania oprogramowania. Rozliczenie jest za to naprawdę nieskomplikowane: konsument po prostu wnosi opłatę za określoną usługę, za jej użytkowanie. Oznacza to, iż zamiast płacić za oprogramowanie, płaci jakby abonament i dzięki temu korzysta z dobrodziejstw zaktualizowanej wersji programu - więcej informacji o cloud hosting.

napis cloud computing
Twórca: Perspecsys Photos
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com

Jak w takim wypadku przygotowywana jest umowa? Jest po prostu zawierana na świadczenie usług w chmurze obliczeniowej, nie pod wskazany podmiot, zawiera po prostu pakiet rozwiązań, z których możemy korzystać.

Ale jak to właściwie się odbywa? Zasada działania wydaje się prosta. Pełny ciężar świadczenia usług IT (czyli danych, mocy obliczeniowej czy oprogramowania) zostaje przeniesiony na serwer. To dzięki temu jest możliwość ciągłego dostępu do niezbędnych danych przez różne komputery. To oznacza, że bezpieczeństwo nie jest zależne od tego, co się stanie z konkretnym komputerem klienckim, natomiast szybkość procesów bierze się z mocy obliczeniowej serwera. To naprawdę banalne, jedyne co to powinniśmy się tylko zalogować z obojętnie jakiego komputera z dostępem do Internetu i już można korzystać z możliwości chmury obliczeniowej. Jak możemy zauważyć, to naprawdę proste, a jednocześnie jakie korzyści uzyskamy dzięki temu rozwiązaniu (strona z cennikiem).
2019/03/04, 15:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.