Kadrowanie rozważnie

Lada moment nadejdą tak upragnione wakacje. Wszystkie niezbędne rzeczy spakowane w torby i walizki, czekają z utęsknieniem na wyjazd. Wśród nich także aparat fotograficzny, a razem z nim nadzieja na godne pozazdroszczenia fotografie. Wszak nieczęsto leci się na Kubę! Co jednak robić gdy pojęcie o fotografii mamy nikłe?


aparat fotograficzny
Czy musimy rezygnować z marzeń i przywieźć masę nijakich, byle jakich zdjęć? na szczęście nie! Musimy tylko pamiętać o paru radach. Po pierwsze, fotograf jest ważniejszy niż aparat. Drogie, profesjonalne modele w rękach osób, które nie wiedzą jak wykorzystać ich możliwości, są równie efektywne jak amatorskie konstrukcje.

Po drugie, postarajmy się o porządne obiektywy, które stanowią podstawę jakości wykonywanych zdjęć. Nie podlega żadnej kwestii, że nie zawiodą nas obiektywy marki Sigma. Należy jedynie dobrać je pod kątem rodzaju fotografowanych obiektów oraz zdjęć. Z pomocą i radą przy zakupie sprzętu przyjdzie nam sklep internetowy, na który warto zaglądnąć - sklep z obiektywami fotograficznymi.
Czytanie nie jest przereklamowane, toteż poznajmy instrukcję aparatu. Jeżeli akurat zaczynamy przygodę z fotografią to właśnie jej lektura pomoże nam zrozumieć, jak wykorzystać możliwości naszego nabytku.

aparat marki Nikon
Twórca: Jay Kim
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Gdy chwycimy już za aparat, nie zapominajmy o istotnych kwestiach. Przed wykonaniem zdjęcia, zwróćmy uwagę na światło, ponieważ profesjonaliści twierdzą, że światło wpływa na wymowę fotografii. Zanim więc nauczymy się czerpać korzyści z różnorakiego oświetlenia, starajmy się rezygnować z jaskrawego światła. Wbrew pozorom fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Najlepsze światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Mało intensywne, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, pamiętajmy o tym.

Stosujmy używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Oznacza to, że: robiąc zdjęcie kwiecistej łące, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry planowanego kadru. Powszechnym błędem fotografów-amatorów jest pozbawianie ludzi części ciała, np. nóg.

Prezentowany tekst Ci się podoba? To odwiedź serwis projektowanie ux, a odnajdziesz większą ilość podobnych informacji, które też będą fascynujące.

A przecież wystarczy kadrować z...głową.
2020/09/01, 21:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.