Rynek pracy w informatyce - jak wygląda obecnie, jakie będą pensje i możliwości rozwoju.

Zawód informatyka jest obecnie jednym z bardziej popularnych, ocenia się że na rynku pracy już w tej chwili brakuje wielu tysięcy inżynierów, a ich liczba będzie bez przerwy rosła. Wprawdzie większość uczelni posiada jakieś specjalności związane właśnie z nowoczesnymi technologiami, ale cały czas liczba absolwentów jest niewystarczająca.

Komputer w firmie
Twórca: Vancouver Film School
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Przekłada się to na rynek pracy - przedsiębiorstwa biją się o najlepszych pracowników, podkupują ich od siebie i płacą im ogromne pieniądze. Zresztą widać wyraźnie, że informatycy są jednym z lepiej opłacanych profesji, a wykwalifikowani specjaliści mają rzeczywiście duże możliwości jeżeli będzie chodzić o negocjacje pensji i bonusów - informatyk freelancer.

Przyglądając się jednak bliżej charakterowi tego zawodu wychodzi, że jednak nie zawsze wygląda to tak dobrze, jak mówią spotykane wszędzie opinie. Poza świetnie opłacanymi specjalistami są także informatycy, którzy zarabiają niewiele ponad pensję minimalną - wszystko zależeć będzie tak naprawdę od ich wiedzy, a także firmy, w której pracują.

Wiadomo powszechnie, że na duże zarobki można liczyć w dużych miastach, i jednak jest to prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o zawód informatyka. Największe miasta, takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław proponują rzeczywiście dużo - w nich właśnie otwierają swoje biura filie dużych międzynarodowych firm, i praca tam rzeczywiście może dać spore profity. Automatycznie ciągnie to zarobki w małych firmach, które chcąc mieć pracowników muszą dostosować wysokość zarobków do realiów które panują w danym miejscu.

laptop
Twórca: markus spiske
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W mniejszych miejscowościach już przeważnie nie będzie tak dobrze, i za taki sam zakres obowiązków, jaki ktoś robi w Warszawie czy Krakowie będzie się zarabiać jednak znacznie mniej. Jeśli ktoś nie chce pracować dla innych, tylko na własny rachunek, to również ma taką możliwość - freelancerzy są coraz bardziej popularni, sami szukają oni zleceń i projektów dla siebie, i niekiedy po zdobyciu odpowiedniej renomy mogą naprawdę sporo zarabiać, a nie są uwiązani do miejsca i mogą swobodnie zarządzać swoim życiem.
2019/02/26, 18:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.