Kilka podstawowych informacji na temat technik odlewania, czym się charakteryzuje odlewanie ciśnieniowe.

Odlewanie jest jedną z najstarszych metod obróbki najróżniejszych metali, znane było już przed kilkoma tysiącami lat. Obecnie dzięki bardzo dużej liczbie wykonanych badań daje ogromne możliwości, a liczba dostępnych stopów o coraz lepszych parametrach cały czas dynamicznie się zwiększa.


Za pomocą odlewania można wykonywać najróżniejsze przedmioty, łącznie z tak zaawansowanymi, jak bloki silników samochodowych.
światło - fiber laser
Twórca: Groman123
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


W wielu przypadkach jest to jedyny sposób na to, aby otrzymać pożądane kształty, ponieważ albo będzie to niewykonalne przy pomocy dobrych obrabiarek, albo byłyby dużo większe koszty. Jedną z najbardziej popularnych metod odlewania, wykorzystywaną praktycznie od samego początku, jest odlewanie w formach. technika ta opiera się na tym, że przygotowuje się wzór elementu zrobiony z wosku, a następnie otacza się go specjalną masą, jaka po pewnym czasie zastyga. Przez podgrzanie wszystkiego wosk zostaje wytopiony, a następnie do otrzymanej w ten sposób trzeba wlać roztopiony metal, który zastygnie we wcześniej przygotowanym kształcie.


mieszkania
Twórca: NAVFAC
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Kolejnym popularnym sposobem wykonywania elementów z metalu jest odlewanie ciśnieniowe. Polega ono na tym, że forma zostaje wypełniona pod wpływem ciśnienia wywołanego ruchem specjalnego tłoka. Technologia ta charakteryzuje się wysokim poziomem wydajności i dużą precyzją, dzięki czemu jest coraz bardziej popularna przy wytwarzaniu rozmaitych części. odlewanie metodą ciśnieniową posiadają przede wszystkim dobrą strukturę ziaren, dzięki czemu charakteryzują się dobrymi parametrami mechanicznymi i wytrzymałościowymi. Odlewanie ciśnieniowe stosuje się przede wszystkim przy metalach nieżelaznych, takich jak aluminium, mangan czy miedź.


Jednak metoda ta ma niestety ograniczenia, a największym jej minusem są duże koszty.
Odlewnia aluminium chcąca produkować elementy zrobione w taki sposób musi zakupić niezbędne urządzenia i maszyny do odlewnia części z aluminium. Oprócz tego jakimś utrudnienie są powstające podczas odlewów naruszenia struktury wewnętrznej, które mogą osłabić element i wpłynąć na jego własności użytkowe.
2019/02/26, 12:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.