Z jakich elementów złożone są automatyczne układy, typy urządzeń się w nich wykorzystuje.

Nowoczesna pneumatyczna instalacja złożona jest z dużej ilości elementów. Jak aktualnie w zdecydowanej większości układów bywa, kluczową rolę pełnił będzie centralny układ sterowania, tu z reguły stosuje się programowalne urządzenia, niezwykle elastyczne w projektowaniu i dające bardzo duże możliwości sterowania.


Programowalne sterowniki
maszyna
Twórca: RoboCup2013
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
od jakiegoś czasu są bardzo często wykorzystywane przez automatyków, dzięki nim tworzyć można rzeczywiście zaawansowane systemy sterujące. Dzięki wykorzystaniu uniwersalnych protokołów wymiany informacji i standardowym szynom sterowniki mogą być w dowolny sposób ze sobą łączone, pełniąc jednocześnie rozmaite funkcje. Można spotkać układy, w jakich tego typu sterowników jest nawet kilkadziesiąt, mogą to być na przykład linie produkcyjne w jakiejś dużej fabryce. Jednak sam sterownik niewiele mógłby zdziałać, do swojej pracy będzie jeszcze potrzebował dodatkowych zewnętrznych elementów. Jeden ich rodzaj stanowią najróżniejsze czujniki, za pomocą jakich kontroluje się stan poszczególnych części układu, a później wykonywane sterowanie zgodnie z ustalonym programem. Drugi rodzaj zewnętrznych elementów podłączanych do sterowników stanowią rozmaite układy wykonawcze. Z reguły będą one posiadać wejście sterujące, za pomocą którego dostają rozkazy od sterownika, a także układ wykonawczy, współpracujący z urządzeniem końcowym. Dokładnie na takiej zasadzie funkcjonuje na przykład ustawnik, jaki wykorzystywany jest najczęściej przy różnych odmianach siłowników - ustawnik.


Jego podstawowym zadaniem będzie ustalenie położenia wymienionego wcześniej siłownika dokładnie według wytycznych otrzymanych w układu sterującego, najczęściej stosuje się do tego sygnał dyskretny, prądowy lub napięciowy. Tego typu elementów wykonawczych jest naprawdę dużo, dzięki nim da się sterować pracą dowolnych urządzeń o najwyższej nawet mocy. W automatycznych systemach duże znaczenie mają także różnego rodzaju przewody, szczególnie w hydraulicznych i pneumatycznych, w nich przykładowo bardzo przydatna jest zwykła szybkozłączka ( strona), która pozwala na szybkie wypinanie i wpinanie elementu.
2019/05/14, 02:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.