Gdzie poszukiwać elementów zamiennych do urządzeń elektronicznych i jak wytłumaczyć zasadność ich naprawy?

Przy ogromnym wyborze elektroniki i jej powszechnej dostępności na rynku, przeciętny Polak bez trudu wymienia wysłużone modele na nowoczesne. Są jednak sytuacje, w których bardziej opłaca się szukać części do naprawy, niż nowego towaru w galerii handlowej. Rozpatrzmy więc jedną z takich sytuacji.

Części , śruby
Twórca: http://www.sxc.hu
Zainspirowane przez: http://www.sxc.hu
Wyjeżdżamy na długo wyczekiwane wakacje i bierzemy ze sobą nasz ulubiony, mały, przenośny turystyczny telewizor. Pewnego pogodnego dnia nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa. Szybko okazuje się, że bez przeszkód zlikwidujemy usterkę. Warunek jednak jest następujący: wymiana jednej z wielu części. To trochę absurdalna sytuacja, bo nie każdy przecież zna się na odbiornikach telewizyjnych. Wystarczy jednak, że uszkodzi się część obudowy z plastiku i używanie sprzętu nie jest już bezpieczne, a sam jego wygląd daleki jest od pięknego.

Tak czy owak, przypominamy sobie, że kilka dni wcześniej widzieliśmy wielki billboard z wyrazami: części rtv w Olsztynie. Ponieważ miejsce to jest obecnie już niemożliwe do zlokalizowania, prędko przerzucamy kartki lokalnej prasy z ogłoszeniami lub wstukujemy wspomniane hasło części - więcej porad - rtv w Olsztynie w Google, by odnaleźć np. .

Poszukując elementów zamiennych trzeba nasamprzód odpowiedzieć na pytanie, ile lat ma uszkodzony odbiornik telewizyjny. Jeśli jest w miarę nowy, to i części z pewnością będą łatwe do znalezienia. W przypadku posiadania wiekowego modelu trzeba niekiedy wykazać się większą inwencją i poszukiwać nie tylko w okolicznych sklepach. Jeśli ktoś darzy swój telewizor lub radioodbiornik szczególnym sentymentem, łatwo się nie podda.

zbliżenie na prostownik
Twórca: Darren Kirby
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Poszukiwania trzeba rozpocząć od własnego strychu bądź innej rupieciarni naszego domu. Jeśli nawet nie znajdziemy tam żadnych elementów, to możemy wykorzystać te pozyskane ze starych, zepsutych urządzeń. Następnymi miejscami poszukiwań są komisy, sklepy ze starociami, aukcje w internecie. W dużych metropoliach organizowane bywają giełdy, zwane także pchlimi targami, a w małych miejscowościach, przy okazji lokalnych uroczystości, zjawiają się handlarze starociami. Nasi przyjaciele lub członkowie bliskiej lub dalszej rodziny też z pewnością mają mnóstwo, nierzadko niepotrzebnych już nikomu, części sprzed kilkudziesięciu lat. Kiedy szukanie na własną rękę nie przyniesie założonych efektów, udamy się pewnie do okolicznego punktu naprawy, licząc, że specjalista posiada interesującą nas część i będzie mógł zreperować nasz telewizor. Takie miejsca odwiedzą zwłaszcza osoby starsze, ceniące sobie niegdysiejszą solidność wykonania wszelkich sprzętów, nie tylko tych z rodzaju radiowo-telewizyjnych. Odmiennie sądzi młode pokolenie. Bardzo szybki postęp techniki sprawia, że dostępne są coraz nowocześniejsze odbiorniki, które notabene, są traktowane jak jednorazowego użytku. Nic dziwnego, że młody człowiek wyjeżdżający na wakacje, nie spostrzeże napisu części rtv w Olsztynie, choćby byłby on zamieszczony na najbardziej widocznym plakacie w Warmińsko-Mazurskiem.
2018/06/21, 16:43
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.