Co zrobić ze zużytym urządzeniem elektrycznym czy elektronicznym

Na świecie, jak i w Polsce z roku na rok sprzedaje się coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Błyskawiczny postęp technologiczny powoduje to, że urządzenia coraz szybciej stają się przestarzałe. Laptopy, tablety i telefony po 2-3 sezonach zamieniamy na nowsze, szybsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku większych urządzeń. Urządzenia zwykle psują się niedługo po okresie gwarancji. Naprawa pralki lub lodówki może okazać się zbyt droga i nierzadko najwygodniej jest po prostu kupić nowy sprzęt. Ale co zrobić ze starym urządzeniem? Przecież nie możemy wyrzucić go do zwykłego kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji
Twórca: Hanan Cohen
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt (witryna internetowa) elektryczny i elektroniczny należy poddać recyklingowi (odbiór i utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego Utylizacja to odpowiedni sposób na pozbycie się niepotrzebnego urządzenia elektrycznego albo urządzenia elektronicznego. Takim sposobem zyskamy pewność, iż zużyte urządzenie nie zaśmieci naszego środowiska, a także da się odzyskać wiele cennych materiałów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom niezwykle wartościowe odpady. Oprócz stali i plastiku, komponenty elektroniczne zawierają całą listę metali szlachetnych, choć czasami w śladowych ilościach. Zaliczyć do nich możemy na przykład srebro, platynę, cynę. Jeżeli utylizacja odpadów elektronicznych będzie przeprowadzana na dużą skalę, to może być bardzo dochodowym biznesem. Co więc należy zrobić, jeśli posiadamy zużyty sprzęt elektrsprzęt (kliknij odnośnik) elektroniczny (polecana strona www)? Taki sprzęt musimy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, czyli ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jeżeli zdecydujemy się wyrzucić elektrośmieci w niewłaściwy sposób, pamiętajmy, iż zgodnie z prawem grozi nam wysoka grzywna, a nawet postępowanie prze sądem.


Inni czytali też

Nowość na rynku – intuicyjna kamera GoPro

Rewolucja w świecie urządzeń rejestrujących rozpoczęła właśnie kamera GoPro Black. Jest to nowoczesna edycja wybieranej najczęściej kamery GoPro, czyli marki rewelacyjnej, gwarantującej najwyższą jakość nagrywanego obrazu i doskonałe wrażenia związane z jego odtwarzaniem. W tej wersji kamery jest opcja korzystania z Wi-Fi, co jest dodatkowym atutem tego firmowego, nowatorskiego sprzętu. Zalicza się on do najlepszych aktualnie na rynku i długi czas nie znajdzie sobie godnej konkurencji.

Sprzęt komputerowy do utylizacji
Twórca: ClerkBase
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Z tego powodu warto przestrzegać prawa a zarazem dbać o środowisko. Nie jest to trudne, gdyż firmy, jakich zadaniem jest utylizacja elektrośmieci wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferują nawet bezpłatny odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co trzeba zrobić, to znaleźć odpowiedni punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Możemy też sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska i czy przestrzega odpowiednich norm w aspekcie ochrony środowiska, czego dowodem jest na przykład certyfikat ISO.

Pamiętajmy, by troszczyć się o środowisko i z rozwagą podchodzić do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny może być niebezpieczny dla środowiska, dlatego jego utylizacja jest kwestią niezwykle ważną. Pamiętajmy o tym, kiedy zechcemy pozbyć się starego urządzenia.
2022/08/04, 10:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.