Rola dźwięków w życiu człowieka

Sztuka, jakiej tworzywem jest brzmienie towarzyszy ludzkości w rozlicznych gatunkach od wieków. Nie jest łatwo w sposób jednoznaczny wskazać choć w przybliżeniu datę zaistnienia muzyki. Wiadomo jednakże, że już jednostajne śpiewy ludzi zamieszkujących jaskinie były pierwszą próbą jej stworzenia. Człowiek prehistoryczny na pewno śpiewał żeby dodać sobie otuchy i poprawić samopoczucie. W erze czasów starożytnych miał miejsce rozwój muzyki. Powstały przede wszystkim liczne instrumenty strunowe (np. harfa, lira) oraz dęte drewniane (np. fujarki). Nie brak było również oryginalnych instrumentów jak choćby muszli.

koncert gitarowy
Twórca: Gialla Farfalla
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Epoka Średniowiecza kojarzy się nam ze stagnacją, chociaż panowała wtedy muzyka kościelna. Jednak w Odrodzeniu, zaszedł dalszy rozwój muzyki, tak wokalnej, religijnej i świeckiej. Był to także okres powstania polifonii. We Włoszech w epoce Baroku narodziła się nowa forma dramatu śpiewanego, to jest opera. Oświecenie i Romantyzm zainicjowały gwałtowny rozwój muzyki poważnej. Końcówka XIX w. to także gwałtowny rozkwit baletu. Okres międzywojnia wniósł wiele zmian. Również w muzyce wiele się zmieniło. Można powiedzieć, że muzyka klasyczna nieco się znudziła. Zaczęto rozmaite eksperymenty. Efektem tego było powstanie nowego rodzaju muzyki - był nią jazz. Klasycznym instrumentem jazzu jest trąbka. Zaistniały także inne rodzaje muzyki: hip-hop, pop, techno, rock, metal, heavy metal, blues, disco-polo itp.. Przy okazji zerknij na przykłady instrumentów - warto wiedzieć takie rzeczy.

Jednymi z najpopularniejszych kompozytorów światowej renomy są: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig Van Beethoven, Piotr Czajkowski, Jan Sebastian Bach, Johann Strauss, Fryderyk Chopin.

Współcześnie z przeróżnego rodzaju muzyką mamy do czynienia, praktycznie na każdym kroczku. Wpada do naszej świadomości poprzez stacje telewizyjne jak i radiowe. Powszechnie wiadomo, iż muzyka oddziałuje na nas w sposób łagodzący. Może oderwać nas od huku dzisiejszego świata. Chociaż muzyka jest tak bardzo rozpowszechniona na całym globie to pełni ona indywidualną rolę w życiu każdego człowieka. Rozmaite preferencje muzyczne mają poszczególni ludzie. Funkcją muzyki może być doprowadzenie nas do relaksu jak też kiedy niekiedy wyzwolenie w człowieku większej energii lub też przekazanie konkretnej treści zawartej w utworze muzycznym. Tu bonus dla prawdziwych wielbicieli muzyki: fantastyczne kolekcje i zestawy płyt.
2017/09/18, 07:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.